RELACJA Z UROCZYSTOŚCI UCZCZENIA PAMIĘCI POLEGŁYCH W WALKACH Z OKUPANTEM 2016

Odsłony: 4360

Mieszkańcy Kazanowa pamiętają o poległych w walce o wolność ojczyzny
10 lipca 2016 roku - był to dzień szczególny dla mieszkańców Gminy Kazanów, gdyż został poświęcony pamięci poległych mieszkańców Kazanowa i okolic w walkach o niepodległość Polski.

Wójt Gminy Kazanów Pani Teresa Pancerz-Pyrka oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gminne w Kazanowie, corocznie podtrzymują tradycję uroczystego obchodzenia tego patriotycznego święta oraz związanych z nim dramatycznych wydarzeń, które są ciągle żywe w pamięci mieszkańców Kazanowa.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele Parafialnym w Kazanowie, którą ksiądz kanonik Czesław Błaszczykiewicz celebrował w intencji żołnierzy poległych w bojach o niepodległość Ojczyzny.

Po mszy świętej, na chwilę refleksji o pomordowanych z terenu Gminy Kazanów przenieśli wszystkich, przy poezji i piosence, uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Kazanowie.

Pani Wójt Teresa Pancerz – Pyrka jako gospodarz uroczystości, podziękowała młodzieży za przygotowanie występu, a także powitała zgromadzonych mieszkańców, delegacje Związku Kombatantów z Kazanowa oraz gmin ościennych, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Kazanowa i Kowalkowa a także wszystkich zaproszonych gości, którzy uświetnili swoja obecnością to święto. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Pan Zbigniew Gołąbek, Wójt zaprzyjaźnionej Gminy Tczów Pan Andrzej Wolszczak, Radni Powiatu Zwoleńskiego Pan Bogusław Bernaciak oraz Pan Andrzej Szczypiór oraz Radni Gminy Kazanów na czele z Przewodniczącym Panem Pawłem Jamka.

Upamiętnienie poległych nastąpiło pod pomnikiem "Pamięci w walce z okupantem Hitlerowskim i Stalinowskim”, gdzie wysłuchano apelu poległych, oddając cześć wszystkim żołnierzom walczącym za wolność i niepodległość ojczyzny. Bliscy, znajomi, członkowie rodzin oraz poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty a młodzież kazanowska zapaliła znicze.

Zakończenie uroczystości w Kazanowie odbyło się w Publicznym Gimnazjum w Kazanowie, gdzie przygotowano poczęstunek dla wszystkich uczestników i wymieniano się wspomnieniami z tragicznych dni, które miały miejsce w czasie II wojny światowej na naszych terenach.