Festiwal Produktów Regionalnych

Odsłony: 839

Koło Gospodyń Wiejskich „Wólczanki znad Iłżanki” z Wólki Gonciarskiej olśniewało na festiwalu w Tczowie

13 stycznia w hali sportowo-widowiskowej szkoły podstawowej w Tczowie odbył się jubileuszowy X Festiwal Produktów Regionalnych „Świąteczne obyczaje”. Wśród barwnego przeglądu lokalnych tradycji i smaków, znalazło się też stoisko Koła Gospodyń Wiejskich „Wólczanki znad Iłżanki” z Wólki Gonciarskiej, które z dumą i wyjątkową kreatywnością reprezentowało gminę Kazanów. Udekorowane świątecznymi ozdobami, z daniami prezentowanymi w sposób kuszący każdego estetę, stoisko „Wólczanek” stało się pięknym punktem atrakcji festiwalu, podkreślając bogactwo kulturowe i kulinarne regionu.

Młode, prężnie działające koło

Festiwal zorganizowany przez Stowarzyszenie Dziedzictwo i Rozwój ze Zwolenia, zgromadził 11 kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń z regionu, by zaprezentować kulinarną różnorodność i bogactwo lokalnych tradycji. Wśród uczestników wyróżniało się młode, dynamiczne Koło Gospodyń Wiejskich „Wólczanki znad Iłżanki” z Wólki Gonciarskiej, które reprezentowało gminę Kazanów. KGW, funkcjonujące od kwietnia 2023 roku i liczące 22 członków, w tym kilku panów, zostało założone przez Andrzeja Trzosa. Mimo krótkiego stażu, Koło już zdążyło zaistnieć na lokalnej scenie, biorąc udział w takich wydarzeniach jak Święto Chleba, Festiwal Ziemniaka, Jarmark Sztuki Ludowej, „Spotkanie na Polanie” oraz dożynki powiatowe w Zwoleniu. Koło ma też już na swoim koncie duży sukces. Na Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży zdobyło pierwsze miejsce za potrawę „niedzielne żeberka z kapustą”.

Piękne stoisko „Wólczanek”

Na festiwalu w Tczowie stoisko „Wólczanek” zachwycało bogatą ofertą. Główną atrakcją były jagloki wigilijne, czyli kasza jaglana zawinięta w kapustę kiszoną i polana olejem rzepakowym. Oprócz tej potrawy konkursowej, na stoisku można było spróbować wielu innych przysmaków, takich jak: rolada szpinakowa, paszteciki, kompot wigilijny, pasztet z żurawiną, bigos, pierogi, róża z kapustą i grzybami na cieście drożdżowym oraz babeczki z grzybami. Na słodko oferowano: makowiec, deserki, faworki, pompuchy, i róże karnawałowe.

Stoisko KGW „Wólczanki znad Iłżanki” było nie tylko kulinarnym, ale również wizualnym dziełem sztuki. Przyciągało uwagę swoją przepiękną aranżacją, w której dominowały świąteczne ozdoby, nadające stoisku wyjątkowy, ciepły charakter. Naturalne gałązki choinki, pięknie zdobione, tworzyły idealne tło dla prezentowanych potraw. Dania były podane w sposób, który zachęcał do ich podziwiania - prawdziwa uczta dla oczu. Eleganckie, nastrojowe świece dodawały atmosfery i podkreślały świąteczny klimat. Ten przemyślany wystrój stoiska nie tylko oddawał ducha festiwalu, ale również stanowił wyraz szacunku dla tradycji i lokalnej kultury, którą KGW „Wólczanki znad Iłżanki” tak pięknie reprezentowało - Koło Gospodyń Wiejskich „Wólczanki znad Iłżanki” z Wólki Gonciarskiej zaskoczyło i oczarowało uczestników Festiwalu w Tczowie, dowodząc, że nawet młode organizacje mogą mieć ogromny wpływ na promocję i zachowanie lokalnych tradycji. Ich działalność stanowi inspirację dla innych społeczności i potwierdza, że zaangażowanie i pasja są kluczem do prężnego rozwoju kultury regionalnej. Dziękuję paniom i panom z Koła, że tak pięknie reprezentują gminę Kazanów – podsumowuje Teresa Pancerz- Pyrka, wójt gminy Kazanów.

festiwal produktów regionalnych

festiwal produktów regionalnych

festiwal produktów regionalnych

festiwal produktów regionalnych

festiwal produktów regionalnych

festiwal produktów regionalnych

festiwal produktów regionalnych