Kapliczka św. Nepomucena

Odsłony: 680

Kapliczka św. Jana Nepomucena zyskała nowy blask – prace konserwatorskie zakończone

Unikalny w skali regionu obiekt, figura św. Jana Nepomucena w Osuchowie przeszła gruntowną metamorfozę. W wyniku prac konserwatorskich nie tylko wypiękniała, ale też zyskała ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Realizacja zadania była możliwa dzięki znaczącemu dofinansowaniu, które pokryło niemal sto procent wartości inwestycji.

Kapliczka zyskała dawną świetność

Zakończyła się renowacja unikatowego zabytku w gminie Kazanów. Kapliczka, znana z XVIII-wiecznej figury św. Jana Nepomucena, odzyskała swój dawny blask dzięki gruntownym pracom konserwatorskim.

Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów, podkreśla duże znaczenie tej inwestycji dla lokalnej społeczności. – Renowacja kapliczki św. Jana Nepomucena stanowiła dla nas projekt o wyjątkowym znaczeniu. Jest ona nie tylko cennym zabytkiem, ale również ważnym symbolem dla naszej lokalnej społeczności. Dla mieszkańców Kazanowa, kapliczka ta jest nie tylko częścią naszej wspólnej historii i dziedzictwa kulturowego, ale także stanowi miejsce, które łączy nas z naszymi tradycjami i wartościami. Renowacja kapliczki była również konieczna ze względów technicznych. Zły stan obiektu wymagał natychmiastowej interwencji, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się jego kondycji i zapewnić jego zachowanie na przyszłe pokolenia. Dzięki renowacji nie tylko przywróciliśmy kapliczkę do jej dawnej świetności, ale także zabezpieczyliśmy ją przed czynnikami atmosferycznymi, co zapewni jej trwałość na długie lata. Osiągnięcie tego celu było możliwe dzięki współpracy i wsparciu finansowemu, które uzyskaliśmy. Niemal stuprocentowe dofinansowanie z zewnętrznego źródła było kluczowe dla realizacji tego projektu. Jestem niezmiernie wdzięczna wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia tak ważnego dla nas wszystkich miejsca – mówi Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów.

Znaczące dofinansowanie i piękny efekt prac

Wykonawcą prac konserwatorskich był Expance Sławomir Czapiewski z Piły, który dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem w konserwacji takich obiektów. Koszt renowacji wyniósł 108 tysięcy 240 złotych, z czego 98% pokryto z dofinansowania zewnętrznego z Rządowego Programu Ochrony Zabytków Polski Ład. W ramach zadania odrestaurowano figurę św. Jana Nepomucena oraz zadaszenie posadzone na słupach. Obiekt został też odpowiednio zabezpieczony przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dziś kapliczka znów może cieszyć oko mieszkańców gminy Kazanów oraz przyjezdnych gości.  

Kapliczka sw Nepomucena

Kapliczka sw Nepomucena