Prace przy termomodernizacji szkół w Kazanowie i Kowalkowie idą pełną parą

Odsłony: 440

Prace przy termomodernizacji szkół w Kazanowie i Kowalkowie idą pełną parą

Trwają roboty budowlane przy realizacji dużego zadania termomodernizacji dwóch szkół podstawowych na trenie gminy Kazanów. Budynki placówek oświatowych w Kazanowie i Kowalkowie już wyglądają piękniej i zyskują na wydajności energetycznej. Prace posuwają się zgodnie z harmonogramem i jak zapewnia wykonawca, nie będą miały wpływu na organizację zajęć w zbliżającym się wielkimi krokami nowym roku szkolnym.

Wykonawcą prac budowlanych w obydwu szkołach jest Zakład Remontowo-Budowlany „Termo-Bud” Andrzej Lelewicz z Buska-Zdroju. Prace budowlane są już na bardzo zaawansowanym etapie. – W pierwszej kolejności wykonywane są te prace, które mogłyby zakłócać zajęcia dydaktyczne, bo przecież już za kilkanaście dni rozpoczęcie nowego roku szkolnego. W obydwu budynkach wymienione zostały okna i wykonane elewacje frontowe i boczne. Obecnie trwają prace budowlane w kotłowniach obu budynków, gdzie wymieniane są piece i montowane nowe instalacje. Uczniowie nie mają do nich dostępu, a więc remont nie będzie wpływał na jakość zajęć. Reszta prac ma być prowadzona w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływały na komfort nauki i pracy nauczycieli – mówi Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów. 

Szkoła w Kowalkowie

Przypomnijmy, zakres prac w ramach realizacji zadania termomodernizacji szkół jest bardzo szeroki. W szkole podstawowej w Kowalkowie obejmuje wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i docieplenia fundamentów oraz położenie pokryć dachowych i malowanie dachów. Ujęto w nim również docieplenie stropodachu i ścian budynku oraz położenie nowej elewacji. Wykonywane są także roboty instalacyjne: ochrony odgromowej i oświetlenia zewnętrznego ze źródłami światła LED. Kotłownia budynku przechodzi właśnie kompleksowy remont. Po zakończeniu tynkowania, malowania i kładzenia nowych płytek pojawi się tu nowoczesny kocioł kondensacyjny na olej opałowy wraz z niezbędnymi instalacjami. Przed budynkiem zaś przebudowana zostanie część chodników z kostki brukowej.

Szkoła w Zakrzówku

W szkole w Zakrzówku prace budowlane mają bardzo podobny zakres i obejmują: wymianę okien i drzwi zewnętrznych, uzupełnienie obróbek blacharskich, ocieplenie fundamentów i ścian budynków, położenie nowej elewacji, wykonanie odwodnienia i malowanie dachu, a także remont kominów. Ujęto w nim również wymianę opraw oświetlenia zewnętrznego na nowoczesne typu LED, przebudowę schodów zewnętrznych, budowę opaski wokół budynku i chodników z kostki brukowej. Podobnie jak w szkole w Kowalkowie, tu także kotłownia przechodzi właśnie generalny remont wraz z wymianą źródła ogrzewania. Zainstalowany zostanie tu kocioł kondensacyjny na olej opałowy.

Niemal stuprocentowe dofinansowanie

Koszt prac budowlanych to 3 mln 566 tys. 570 zł. Warto jednak podkreślić, że z budżetu gminy zostanie wydatkowana bardzo niewielka kwota, tylko 10% wartości inwestycji, ponieważ 90% kosztów pokryje dofinansowanie zewnętrzne przyznane w ramach programu Polski Ład. Wsparcie finansowe wyniesie 3 mln 209 tys. 913 zł. Prace budowlane w obydwu szkołach mają zakończyć się w grudniu tego roku.