Gmina Kazanów kontynuuje walkę z azbestem dzięki kolejnemu dofinansowaniu

Odsłony: 584

Gmina Kazanów kontynuuje walkę z azbestem dzięki kolejnemu dofinansowaniu

Samorząd gminy Kazanów może się pochwalić kolejnym sukcesem w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska oraz zdrowia mieszkańców. Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pozyskano dofinansowanie w kwocie 36 tysięcy złotych na usuwanie materiałów zawierających azbest.

Znaczące środki zewnętrzne

Głównym celem działań samorządu gminy Kazanów dotyczących utylizacji azbestu jest nie tylko ochrona środowiska, ale przede wszystkim dbałość o zdrowie mieszkańców. – Nie od dziś wiadomo, że azbest nosi miano cichego zabójcy. Jego włókna prowadzą do wielu poważnych chorób. Dlatego tak ważny jest bezpieczny odbiór materiałów zawierających azbest i ich utylizacja, a to przecież kosztuje. Chcemy wspierać mieszkańców w pozbywaniu się tych problematycznych materiałów stale wyszukując programów dofinansowań zewnętrznych. Bardzo nas cieszy fakt, że w tym roku już po raz drugi udało nam się pozyskać wsparcie finansowe na te działania – mówi Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów.

Samorząd gminy Kazanów pozyskał 36 tysięcy złotych na dofinansowanie działań w tym zakresie. Co ważne, nie jest to pierwszy raz, gdy skorzystano ze wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wcześniej, w bieżącym roku uzyskano dofinansowanie w kwocie 34 tysiące 817 złotych. Dzięki tym pieniądzom udało się usunąć aż 89 ton szkodliwych materiałów zawierających azbest.

Tony azbestu już zutylizowane

Od 2019 roku, kiedy to gmina Kazanów rozpoczęła działania w kierunku eliminacji azbestu, zutylizowano łącznie 438 ton tego niebezpiecznego materiału. W ciągu tych lat, dzięki skutecznemu pozyskiwaniu funduszy, udało się zdobyć dofinansowanie na łączną kwotę 166 tysięcy 388 złotych.

Powyższe liczby pokazują konsekwentne i skuteczne działania samorządu gminy w zakresie ochrony środowiska. Usuwanie materiałów zawierających azbest jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale przede wszystkim ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia mieszkańców. Gmina Kazanów kontynuuje swoją misję w tym zakresie, a kolejne dofinansowania są dowodem na to, że jest to działanie rozpoznawane i doceniane przez instytucje wojewódzkie. Dzięki temu mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej, wiedząc, że gmina aktywnie dba o ich dobro.