Piknik Ekologiczny w gminie Kazanów

Odsłony: 860

Piknik Ekologiczny w gminie Kazanów: harmonia z naturą i dobra zabawa

17 września, w niedzielę na placu przy szkole podstawowej w Kowalkowie odbyło spotkanie zielonych entuzjastów, obfitujące w ekologiczne atrakcje dla całych rodzin. Było wspólne sadzenie roślin, tworzenie bomb nasiennych, wspinaczka z goglami VR, a także liczne gry i zabawy z ekologią w tle. Wydarzenie obfitowało w wiedzę dotyczącą ochrony środowiska, a na jego organizację samorząd gminy Kazanów pozyskał stuprocentowe dofinansowanie zewnętrzne.

Ekologia ważnym tematem

Sześć namiotów i jedenaście stanowisk, a w każdym z nich ciekawe zabawy, gry i warsztaty o tematyce ekologicznej, prowadzone przez profesjonalnych animatorów – tak wyglądał Piknik Ekologiczny, który miał miejsce w Kowalkowie. Na jego realizację samorząd gminy Kazanów pozyskał stuprocentowe dofinansowanie zewnętrzne, które wyniosło 30 tysięcy złotych. Środki pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a patronat nad imprezą objęła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. – Ekologia to bardzo ważny temat, który pomaga nam zrozumieć, jaki nasza działalność ma wpływ na środowisko. Dzięki poznawaniu tej nauki możemy lepiej dbać o planetę, chronić jej różnorodność biologiczną i podejmować świadome decyzje, które mają pozytywne efekty dla naszego otoczenia i zdrowia. Ta wiedza jest szczególnie ważna dla młodego pokolenia, stąd nasze starania o pozyskanie dofinansowania na organizację takiego wydarzenia. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję – mówi Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów.  

Mnóstwo atrakcji

Goście uczestniczący w pikniku mogli odwiedzić pokój zagadek o tematyce ochrony powietrza. Do ich dyspozycji było też koło fortuny z nagrodami i eko ramka do zdjęć. Chętni grali w twistera, puzzle i grę planszową XXL, które miały za zadanie zainteresować uczestników rozwijaniem postaw ekologicznych. Na jednym ze stanowisk sadzone były rośliny antysmogowe, a każdy kto się tego podjął, mógł zabrać je ze sobą do domu. Na innym stanowisku powstawały bomby nasienne, jako sposób na zazielenienie i ukwiecenie nieużytków. Dużym zainteresowaniem wśród dziewcząt cieszyło się stoisko, gdzie animatorzy uczyli wykonywania ekobiżuterii: naszyjników i bransoletek. Chłopcy zaś ustawiali się w kolejce do cyfrowej wspinaczki przy pomocy technologii VR. Piękno świata widziane z wysoka zachwyciło uczestników tej zabawy. Ostatnim, choć nie mniej atrakcyjnym niż poprzednie stanowiskiem było to dotyczące odnawialnych źródeł energii, gdzie przeprowadzane były eksperymenty w tym zakresie.

Podczas wydarzenia zorganizowano też mnóstwo zabaw. Były slalomy, wyścigi w śmiesznych goglach i w workach, przeciąganie liny, rzut do celu i zabawy z chustą animacyjną. Podczas konkursów rozdawano eko gry dla ich laureatów. Organizatorzy zadbali też o eko poczęstunek dla uczestników pikniku.      

piknik ekologiczny

piknik ekologiczny