Wsparcie dla strażaków ochotników będzie nowy sprzęt i wyposażenie

Odsłony: 688

Wsparcie dla strażaków ochotników – będzie nowy sprzęt i wyposażenie

Samorząd gminy Kazanów pozyskał znaczące dofinansowanie na doposażenie trzech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z: Kowalkowa, Kazanowa i Zakrzówka. Jeszcze w tym roku trafią do nich nowoczesne środki ochrony i ratownictwa, które będą wsparciem ich działań.

Inwestycje w OSP z terenu gminy Kazanów

Całkowita wartość zadania wyniesie blisko 45 tysięcy złotych, a pozyskane dofinansowanie zewnętrzne pokryje do 90% kosztów zakupu wyposażenia. Wsparcie finansowe pochodzić będzie z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. - Inwestycje w ochotnicze straże pożarne są niezwykle ważne. Technologie idą z duchem czasu i aby rozwijać nasze jednostki OSP i wzmacniać je, należy za nimi podążać i stale doposażać druhny i druhów w nowoczesny sprzęt. Nowe narzędzia dla strażaków ochotników to zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności ich pracy, a przecież wszyscy wiemy, że jest to zajęcie bardzo wysokiego ryzyka. Jeżeli w jakiś sposób możemy to ryzyko zmniejszyć, to naszą rolą, jako samorządu jest podejmować działania w tym kierunku. Cieszymy się z pozyskanego dofinansowania i z tego, że strażacy otrzymają nowoczesny asortyment, który pomoże chronić zarówno ich zdrowie, jak i zdrowie, życie i mienie mieszkańców – podkreśla Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów.

Nowe narzędzia dla ochotników

Sprzęt i wyposażenie zostaną zakupione dla trzech jednostek OSP z tego terenu. Do OSP w Kowalkowie trafią: 12 sztuk niepalnych kominiarek strażackich, dwuczęściowe ubranie specjalne Predator, dwa kombinezony ochronne na owady z osłoną głowy i napisem straż, dwa sygnalizatory bezruchu, sześć par specjalnych rękawic Proline III, a także oświetleniowy maszt akumulatorowy. Łączna wartość wyposażenia to 14 tysięcy 964 złotych, a kwota dofinansowania to 13 tysięcy 467 złotych.

Nowe wyposażenie otrzyma także OSP w Kazanowie. W planach jest zakup następujących akcesoriów: pięć sztuk niepalnych kominiarek strażackich, dwa komplety ubrania specjalnego, dwie sztuki sygnalizatorów bezruchu, jeden komplet trzyczęściowego ubrania koszarowego oraz dwie sztuki butli kompozytowej do aparatu powietrznego. Wartość planowanych zakupów to 14 tysięcy 883 zł, a dofinansowanie dla tej części zadania wyniesie 13 tysięcy 394 zł.

Do OSP w Zakrzówki trafi zaś następujące wyposażenie: 30 metrów linki ratowniczej, pompa do wody zanieczyszczonej z kompletem węży ssawnych, siedem sztuk węża tłoczonego W42, cztery sztuki węża tłoczonego W75 i pięć sztuk węża tłoczonego W25. Koszt tej części zadania to 14 tysięcy 966 złotych, a dofinansowanie zewnętrzne wyniesie 13 tysięcy 469 złotych. – Zostały już złożone zamówienia na zakup wymienionego sprzętu i niebawem trafi on do poszczególnych jednostek OSP – podsumowuje wójt.