Termomodernizacja szkół

Odsłony: 838

Szkoły w Kowalkowie i Zakrzówku przejdą kompleksową termomodernizację – jest ponad 4 miliony złotych dofinansowania!

W gminie Kazanów planowana jest kolejna duża inwestycja. Trwa właśnie procedura przetargowa dla wykonawców zadania kompleksowej termomodernizacji dwóch szkół podstawowych wraz z przebudową istniejących kotłowni. Mowa o placówkach w Kowalkowie oraz Zakrzówku, które po remoncie staną się bardziej wydajne energetycznie i zyskają na estetyce. Samorząd gminy pozyskał na ten cel ponad cztery miliony złotych dofinansowanie zewnętrznego.

Remont poprawi efektywność energetyczną budynków

Samorząd gminy Kazanów nie zwalnia tempa i planuje kolejną dużą inwestycję zakresie zwiększenia wydajności energetycznej budynków użyteczności publicznej. – Obecnie jesteśmy w trakcie termomodernizacji Urzędu Gminy, a przed nami następne duże zadanie w tym zakresie, czyli termomodernizacja dwóch szkół podstawowych, w Kowalkowie oraz Zakrzówku. Budynki wymagają remontu, dlatego wnioskowaliśmy o dofinansowanie dla tych inwestycji. Po remoncie poprawi się efektywność energetyczna szkół, które będą lepiej dogrzane, a co za tym idzie bardziej komfortowe dla uczniów i pracowników. Duże znaczenie ma tu też ekonomia, ponieważ wykonane prace budowlane wpłyną na to, że będą one tańsze w utrzymaniu, co w czasach ciągłego wzrostu cen energii ma ogromne znaczenie. Obecnie trwa procedura przetargowa dla wykonawców tej inwestycji – mówi Teresa Pancerz Pyrka, wójt gminy Kazanów.

Warto przypomnieć, że na realizację zadania termomodernizacji szkół samorząd gminy pozyskał olbrzymie wsparcie finansowe z Funduszu Polski Ład. Przyznane dofinasowanie wyniesie aż 4 miliony 50 tysięcy złotych.

Będą nowe okna, drzwi, elewacje oraz źródła ciepła

W ramach realizacji zadania w szkole podstawowej w Kowalkowie zostaną wymienione okna i drzwi zewnętrzne. W planach jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i docieplenia fundamentów oraz położenie pokryć dachowych i malowanie dachów. Docieplony zostanie też stropodach i ściany budynku, gdzie pojawi się nowa, estetyczna elewacja. Wykonane zostaną także roboty instalacyjne: ochrony odgromowej i oświetlenia zewnętrznego ze źródłami światła LED. Kotłownia budynku przejdzie kompleksowy remont. Po zakończeniu tynkowania, malowania i kładzenia nowych płytek pojawi się tu nowoczesny kocioł kondensacyjny na olej opałowy wraz z niezbędnymi instalacjami. Przed budynkiem zaś przebudowana zostanie część chodników z kostki brukowej.

W szkole w Zakrzówku prace budowlane będą miały podobny zakres. Wymienione zostaną okna i drzwi zewnętrze oraz uzupełnione obróbki blacharskie. Fundamenty oraz ściany budynku będą docieplone i obiekt zyska nową elewację. Wykonane zostanie odwodnienie i malowanie dachu, a także przeprowadzony remont kominów. W miejsce starych opraw oświetlenia zewnętrznego pojawią się nowoczesne typu LED. Przed obiektem przebudowane zostaną schody, opaska wokół niego, a także chodniki z kostki brukowej. Podobnie jak w szkole w Kowalkowie, tu także kotłownia przejdzie generalny remont wraz z wymianą źródła ogrzewania. Zainstalowany zostanie kocioł kondensacyjny na olej opałowy.

Całkowity koszt oraz termin realizacji zadania będzie znany po zakończeniu procedury przetargowej i wyłonieniu wykonawcy.